maanantai 31. maaliskuuta 2025

Hetkiä kotona 2503

Maaliskuussa tulpaaneja, ohutta lumikerrosta ja lätköistä heijastuvaa iltaruskoa. Hieno lounasannos työkaverin vanhempainvapaan kunniaksi Alfred Kitchen & Barissa. Kuopus luovutti Marimekon amppelin minulle ja ostin siihen kirjavan posliinikukan. Kiva tyynyryhmä sohvalla.

Töllölistalla MTV3 Katsomosta ruotsalainen poliittinen trilleri Vallan varjot on vielä kesken, mutta vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta. Kotoisan 7. kauden jaksot myös katselulistalla. Ja samoin Nelosen Ruudusta Huvilan ja Huussin uudet jaksot. Yle Areenasta Vera Stanhopen viimeiset tutkimukset.










perjantai 28. maaliskuuta 2025

Pikku Jätski, Auringonkukka ja Palsta

Nyt on kivoja juttuja saatavissa Marimekko-faneille erilaisissa myyntikampanjoissa. K-Ruoka myy Plussatarjouksena Jenni Tuomisen suunnittelmaa Pikku Jätski -kuosisia tuotteita, nyt ensi kertaa myös astioissa. Hankkimani keittöpyyhe lähtee käyttöön pääsiäisenä.

Sokoksella käynnistyy ensi viikolla 3+1 päivät ja siellä on tarjolla Maija Isolan vuonna 1959 suunnitteleman Auringonkukka kuosisia tuotteita. Tarjotin on kyllä kaunis ja kesäinen.

Stokkan Hulluilla Päivillä on yksioikeudella Marimekon Lotta Maijan Palsta-kuvioisia tuotteita.  Suunnittelija on ammentanut inspiraatiota Palstan energiseen kuvioon kesämökin kukkapenkkien kasveista. On jotenkin kiva ja raikas. Myynnissä on myös Carina Seth Anderssonin suunnittelema Ming-maljakko upeassa sinisen sävyssä.









lauantai 15. maaliskuuta 2025

Rippijuhlien koekattaus III

Meillä on tänä vuonna taas rippijuhlat, vuorossa on Kuopus. Viime vuonna hankin jo pöytäliinan, Miranda-sarjan kermakon ja valkoisen pumpputermoksen Esikoisen rippijuhliin. Nyt olen hankkinut Arabian mustavalkoiseen Paratiisi-sarjaan pari pienempää mukia, jos joku haluaa nauttia juhlakahvinsa hieman epämuodollisemmin ilman aluslautasta. Pullalautasina toimii taas Kastehelmi lautaset.

Lautasliinat on päätetty ja malliksi valikoitui vaalenpunainen Mini Unikko, jota löytyi kaapista jo edellisten juhlien jäljiltä. Havilta löytyy muutenkin ihania juhlakattauksen lautasliinoja mm. Marimekolta. Nyt odotan innolla myöhemmin keväällä lanseerattavia Havin ja Marimekon yhteistyön kynttilämallistoa: Unikko-kuosi kohokuviona läpivärjätyissä pöytäkynttilöissä eri sävyissä. Lisäksi mallisto pitää sisällään Havin Riihimäen kynttilätehtaalla valmistettuja, Marimekon kuratoimia värillisiä kruunukynttilöitä. Noista varmaan löytyy Miranda-sarjan kynttilänjalkoihin sopivat.





Ananas vadelma lautasliina
Ananas vihreä 
Auringonkukka sininen lautasliina 
Auringonkukka keltainen

Rosarium pinkki lautasliina
Mini Unikko vaaleansininen lautasliina

Lumimarja roosa lautasliina
Vihkiruusu roosa lautasliina
Puketti roosa lautasliina
Green green tummanvihreä lautasliina





torstai 6. maaliskuuta 2025

Inspiraatio NYT 2503

 


kuukauden Arabiat | Heini Riitahuhta Runo Kesäsäde -kuvio tekee paluun mallistoon ja Birger Kaipiaisen 1971 suunnittelema Sunnuntai-kuvio on saanut vihreä värin.
kuukauden juhlavuosi yhteistyö 90+80 | Artekin huonekaluissa seikkailee Muumit 20.3. lähtien
kuukauden erikoismallisto | Marimekko Artist Series 2025 Petra Börner
kuukauden käsityö | tulossa Iittalan uusi Solare-sarja, jonka lasiesineet tehdään käsityönä suupuhaltamalla Suomessa 

***
kuukauden majoituksen voi katsoa täältä Vipp Tunnel Tasmania