Meidän perheen ensimmäinen lentoloma ulkomaille suuntautui Roomaan. Tässä jutussa tunnelmia ja kuvakavalkadi, jossa klassisten nähtävyyksien lisäksi ruokaa ja katunäkymiä.
Ennen matkaa valmistauduttiin uusilla käsimatkatavaralaukuilla, sopivan vaatetuksen ja hyvien kenkien hankinnalla. Monta viikkoa Pinterest, Insta ja Tripsteri blogi olivat löytöretkien kohteena ja samalla opiskelin Rooman karttaa. Tilasin kuljetuksen lentokentältä hotellille ja se oli hyvä valinta pitkän matkapäivän päätteeksi.
Päivä 1
Suuntasimme jo aamusta Via del Coronaria pitkin Vatikaaniin, jonne oli etukäteen varattu 2 tunnin englanninkielinen esittely. Oli hyvä panostus. Matkalla ylitimme Tiber-joen Ponte Sant'Angeloa myöten ja ihastelimme myös Castel Sant'Angeloa. Vatikaanissa kaikki toimi, mutta kovasti jäin miettimään turismia ja sen vaikutuksia... 22 miljoona turistia Roomassa vuodessa on liian paljon ainakin omaan makuun, mutta toisaalta se työllistää paljon ja tuloilla voidaan korjata sekä yllä pitää historiallisia kohteita.
Pietarin kirkkoon ei jaksettu jonottaa ja maailman parhainta taidetta oli saatu jo yliannostus. Via cola di Rienzoa pitkin siirrymme kohti Piazza del Popoloa, kunhan teinit olivat ensin kolunneet matkalla kaikki heitä kiehtovat kaupalliset palvelut.
Jatkoimme kohti Trevin suihkulähdettä ja hotelliamme Via del Corsoa myöden. Illalla kävimme vielä Espanialaisilla portailla ja söin hyvän Cesar-salaatin todella ylihintaisen spritzin kera. Askelia kertyi 22 689.
Päivä 2
Heti aamusta kohti Piazza Venezia ja Altare della Patria. No, italialaiseen tapaan siellä oli jokin seremonia ja paikka oli suljettu yleisöltä. Kävelimme sitten Via dei Fori Imperialia kohti Colosseumia ja Konstantinuksen riemukaarta. Sitten Circo Massimon ohi ylös Aventinus-kukkulalle, jossa olisi ollut kuuluisa avaimenreikä näköaloineen, jos olisi jaksanut jonottaa. Onneksi myös appelsiinipuutarhoista avautuu hienot näkymät. Matka jatkui Totuuden suulle, mutta senkin jono lannisti ja ihailimme vain aukion Rooman vanhimpia temppeleitä. Palatinon sillalta ihailimme Isola Tiberina saarta ja sen kahta siltaa, joista Ponte Fabricio on Rooman vanhin. Trasvetere jäi väliin, kun suuntasimme juutalaiskorttelien läpi Campo de Fiorille ja nautimme seisaaltaan koko matkan halvimman ja maukkaimman lounaan Fornon myymälän voileivillä. Seuraavaksi suuntasimme Piazza Navonalle.
Pikku levon jälkeen takaisin Altare della Patrialle ja Capitoliumille Michelangelon suunnittelemia portaita myöden. Vierailimme myös aukiolla olevalla Palazzo dei Conservatorissa ja se olikin kyllä upea paikka. Askelia kertyi 24 447.
Päivä 3
Kohteena Ara Pacis eli Augustuksen rauhanalttari ja uuden museon yhteyteen syntynyt aukio. Yleensäkin nämä uudet museot olivat upeita ja niistä löytyy vessat ja kahvilat. Matkamuistojen ostelupäivä ja illalla Pantheon. Söimme viereisessä Osteria da Fortunata paikalla käsin tehtyä pastaa ja oli hyvä cacio e pepe. Askelia kertyi 12 574.
Monta kohdetta jäi vielä ikuisesta Roomasta näkemättä ja joihinkin voisi palata vielä uudelleen. Tämä oli hyvä ajankohta vierailla: sää oli kuiva ja lämmin, muttei helteinen +12 - +22 astetta. Turistikausi on hiljainen vielä, mutta kyllä vierailijoita riitti ja jonottaminen oli tavallista. Hotelliunelmia seuraavalle kerralle Nomos hotelli ja Hotel Trame.









_1.jpg)



















