lauantai 31. toukokuuta 2025

Hetkiä kotona 2505

Ehkä kiireisin toukokuu ikinä. Tyttärien harrastukset ja menot pitää äidin kiireisenä: kuljeta, kannusta ja kustanna. Äitini muutossa mukana rivitalosta kerrostaloon. Ja tietysti mieheni työmatka Rooman oli siirtynyt tähän toukokuulle.

Parasta oli lapsuudenystäväni vierailu alkukuusta, kiersimme Oulun uudistuneita kohteita: Nallikari, Lohipadonniemi ja Pikisaari. Vierailimme myös taidenäyttelyssä Neliögalleriassa ja teimme pikavisiitin myös taitelija Riikka Soinisen työhuonelle. Oli ihania hetkiä yhdessä, jutut jatkui aivan kuin vuosia ei olisi välissä ja edelleen jaamme kiinnostuksen moniin samoihin asioihin. Kuvissa kevättä Oulun kaupungista ja muutama sneak peak kuva kesän asuntomessujen julkisilta viheralueilta.

Esikoisella oli peruskoulun päätösjuhlat ysigaaloineen. Päättäjäisissä hän pokkasi stipendin aktiivisesta kuorotoiminnasta ja lukudiplomin. Uskomatonta että peruskoulu on nyt häneltä ohi, vastahan hän aloitti ekaluokan. Miten vuodet voi mennä näin nopeasti... Valmistautuminen Kuopuksen rippijuhliin on käynnissä ja kuvissa etuovelle laitetuista kukista.

Töllölistalla norjalainen Wisting-sarja Viaplayssa ja AuPairit Thaimaassa YLE Areena.








Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kiitos kommentista!
Roskapostien takia sanavahvistus käytössä, anteeksi vaiva.